Getbig.com: American Bodybuilding, Fitness and Figure
Getbig Main Boards => General Topics => Topic started by: mahg on August 21, 2007, 12:10:03 PM
-
How many apply to you?
http://finance.yahoo.com/banking-budgeting/article/103379/Top-10-Money-Drains
1. Coffee
2. Cigarettes
3. Alcohol
4. Bottled water
5. Manicures
6. Car washes
7. Weekday lunches out
8. Vending machines snacks
9. Interest charges on credit cards
10. Unused memberships
-
How many apply to you?
http://finance.yahoo.com/banking-budgeting/article/103379/Top-10-Money-Drains
1. Coffee-yep
2. Cigarettes-no
3. Alcohol-yep
4. Bottled water-yep
5. Manicures-not in a long time
6. Car washes-yep
7. Weekday lunches out-liquid lunches count?
8. Vending machines snacks-no
9. Interest charges on credit cards-no
10. Unused memberships-yep, Ballys
-
1. Coffee.....A good list but if you have coffee at home it is not a waste of money
2. Cigarettes
3. Alcohol
4. Bottled water
5. Manicures
6. Car washes
7. Weekday lunches out
8. Vending machines snacks
9. Interest charges on credit cards
10. Unused memberships
11. Child support ( put a condom on guys)
hahah nice one
-
11. Child support ( put a condom on guys)
no shit! .... well not that it's a waste.... but damn it adds up!
-
no shit! .... well not that it's a waste.... but damn it adds up!
You a daddy Wooo? How many kids? How many baby mommas?
-
11. Child support ( put a condom on guys)
(http://www.bodybuilding.com/owned.jpg)
-
1, 6, 7, 9 & 10 do. i am working had on #10 though. gotta lift more! ;D
-
You a daddy Wooo? How many kids? How many baby mommas?
1 and 1...
and i am just kidding, she is a princess and is worth anything she ever needs.
-
Easy, people that buy lunch and breakfast every day- avg $3 for breakfast and $5 for lunch.. I laugh while i have my oats, and protein shake, in am, and my chicken for lunch from home..
-
Easy, people that buy lunch and breakfast every day- avg $3 for breakfast and $5 for lunch.. I laugh while i have my oats, and protein shake, in am, and my chicken for lunch from home..
yeah but that takes time to prep... i earn $30-something an hours... that means that for me to take half an hour to prepare food it costs me $15... not to mention the cost of doing dishes... ;D
on average i pay $3.84 for my venti iced americano at starbucks, $2.50 for a low fat blueberry muffin and anywhere from $10-$15 for lunch every day...
it doesn't save me money but at least i spend less time in the kitchen
-
Easy, people that buy lunch and breakfast every day- avg $3 for breakfast and $5 for lunch.. I laugh while i have my oats, and protein shake, in am, and my chicken for lunch from home..
That's cheap for lunch. When I go to lunch, I usually get fajitas, I think they are 14 bucks. Obviously not everyone drinks at lunch everyday, but drinks add up too.