Getbig.com: American Bodybuilding, Fitness and Figure

Getbig Bodybuilding Boards => Nutrition, Products & Supplements Info => Topic started by: Princess L on June 28, 2010, 09:57:34 AM

Title: Organic Whey
Post by: Princess L on June 28, 2010, 09:57:34 AM
http://teraswhey.com/store/

(http://teraswhey.com/store/img/p/14-86-large.jpg)

Just introduced to Whole Foods too.
Title: Re: Organic Whey
Post by: Montague on June 28, 2010, 10:26:04 AM
  12 serv/container
x 22 g/serv
_________________

264 g protein / jug

$21/264g = about $.08/g of protein


ON's 100% Whey Gold = $0.02/g.


Will be interesting to see how this stuff moves.
I see their demographic consisting mostly of existing "organic shoppers."
I doubt they'll tap much into the general fitness/bb crowd.
Title: Re: Organic Whey
Post by: Princess L on June 28, 2010, 10:27:53 AM
 

Will be interesting to see how this stuff moves.
I see their demographic consisting mostly of existing "organic shoppers."
I doubt they'll tap much into the general fitness/bb crowd.

oh very true