Getbig.com: American Bodybuilding, Fitness and Figure

Getbig Bodybuilding Boards => Nutrition, Products & Supplements Info => Topic started by: Tkeeze on January 21, 2006, 09:54:56 AM

Title: If you only had $50..........
Post by: Tkeeze on January 21, 2006, 09:54:56 AM
What would you buy at the grocery store for the whole week? 
Title: Re: If you only had $50..........
Post by: Tkeeze on January 21, 2006, 11:19:59 AM
ramen noodles

Seriously though...looking for some honest opinions.
Title: Re: If you only had $50..........
Post by: BigAlski on January 21, 2006, 11:28:24 AM
If they had BS chicken thighs for 1.30 to 1.60 I would get 10 lbs. (15.00 appr.)
2 gallons milk (4.50 appr.)
Oatmeal (2 bucks?)
Yams, 3lb (4 bucks?)
Brown Rice, 2lb bag (2.50 ON SALE WE ASSUME)
Bananas, 3lb (again, the banana boat has come in, .33/lb so 1 dollar)
2lb lean ground beef, here no sale pending, so its 2.25/lb (4.50)

Cottage Cheese 4lb (On sale, 2 bucks per 2lb tub... 4 dollars)
Yogurt, 12 cups for 5dollars for snack (5 dollars)
2 packs frozen veggies, 1.49 apiece (3 dollars)

And for Saturday night.... On sale was a package of lean pork chops
....  5.50 for 3 lb (2 meals afternoon and evening for...5.50 total)

I happened to have 2 cans of Mushroom soup for the chops and of course
I had a 22lb bucket of wiegh I got from MaxMuscle so I had 2 shakes a day.

Title: Re: If you only had $50..........
Post by: Tkeeze on January 21, 2006, 11:51:14 AM
If they had BS chicken thighs for 1.30 to 1.60 I would get 10 lbs. (15.00 appr.)
2 gallons milk (4.50 appr.)
Oatmeal (2 bucks?)
Yams, 3lb (4 bucks?)
Brown Rice, 2lb bag (2.50 ON SALE WE ASSUME)
Bananas, 3lb (again, the banana boat has come in, .33/lb so 1 dollar)
2lb lean ground beef, here no sale pending, so its 2.25/lb (4.50)

Cottage Cheese 4lb (On sale, 2 bucks per 2lb tub... 4 dollars)
Yogurt, 12 cups for 5dollars for snack (5 dollars)
2 packs frozen veggies, 1.49 apiece (3 dollars)

And for Saturday night.... On sale was a package of lean pork chops
....  5.50 for 3 lb (2 meals afternoon and evening for...5.50 total)

I happened to have 2 cans of Mushroom soup for the chops and of course
I had a 22lb bucket of wiegh I got from MaxMuscle so I had 2 shakes a day.



Thanks Bro
Title: Re: If you only had $50..........
Post by: Bear03 on January 21, 2006, 12:49:07 PM
I'd just buy a few things of oatmeal, eggs, maybe a pack of frozen chicken breasts, and frozen veggies.
Title: Re: If you only had $50..........
Post by: Princess L on January 21, 2006, 01:02:32 PM
I'd just buy a few things of oatmeal, eggs, maybe a pack of frozen chicken breasts, and frozen veggies.

Household staples  ;)
Title: Re: If you only had $50..........
Post by: Mike on January 21, 2006, 01:38:37 PM
One of those huge deli meat party platters that serves 15 people. mmmmm
Title: Re: If you only had $50..........
Post by: Bear03 on January 21, 2006, 02:08:22 PM
Household staples  ;)

With protein powder (and the frosted flakes i gank from my roommate on sundays) that's 100% of my diet!  ;D
Title: Re: If you only had $50..........
Post by: Jr. Franco on January 21, 2006, 05:40:29 PM
$50 a week sounds like my budget for food right now haha and it sux! More money is nice id liek $100 would be enough it think maybe a little more.
Title: Re: If you only had $50..........
Post by: Arnold jr on January 21, 2006, 07:51:15 PM
$50 worth of condoms
Title: Re: If you only had $50..........
Post by: BigAlski on January 21, 2006, 08:20:09 PM
Well you can get big buckets of whey for $100 bucks if you go to Max Muscle and order them.  That's 22 pounds would probably last you 4 months.  The last bucket I got was Rx Whey so it's decent stuff better than the big 5lb bargain buckets IMO.
Title: Re: If you only had $50..........
Post by: BigAlski on January 21, 2006, 08:22:18 PM
And I will add I DOUBT you could eat all that food I posted above in 7 days.  You may need some more carbs but they are cheap and thats a lot of meat, 15 pounds plus the cottage cheese.  Even at 280 you could get in 400g protien with that shopping list a day if you got your 2 shakes whey on the side, probably like I posted above 7 bucks a week.
Title: Re: If you only had $50..........
Post by: Vince G, CSN MFT on January 22, 2006, 06:02:43 AM
That's pretty much my budget for food.  All I buy is steak, fish, chicken, eggs, bag of spinach, and frozen veggies.  If you go to Sam's Club, its pretty easy to do
Title: Re: If you only had $50..........
Post by: Rimbaud on January 23, 2006, 02:06:11 PM
That's what my budget is every week.

I usually buy the following:

Wheat Bread $2
Skim Milk $3 (may be $2 if on sale)
Various Fruit & Veggies $10
Instant Brown Rice $2
V-8 $3
Assorted Beef, Chicken, & Fish (what's on sale) $15
Oatmeal $2
Two Dozen Eggs $4 (I buy the vegetarian feed ones)
Five Gallons of Water $5 (to drink at work)
Yogurt $4

As things go on sale I'll spend a little extra to stock up (i.e. caned salmon, instant rice, etc...)
Title: Re: If you only had $50..........
Post by: bald on January 23, 2006, 02:07:00 PM
Food for my kids.
Title: Re: If you only had $50..........
Post by: Jr. Yates on January 23, 2006, 02:07:55 PM
That's what my budget is every week.

I usually buy the following:

Wheat Bread $2
Skim Milk $3 (may be $2 if on sale)
Various Fruit & Veggies $10
Instant Brown Rice $2
V-8 $3
Assorted Beef, Chicken, & Fish (what's on sale) $15
Oatmeal $2
Two Dozen Eggs $4 (I buy the vegetarian feed ones)
Five Gallons of Water $5 (to drink at work)
Yogurt $4

As things go on sale I'll spend a little extra to stock up (i.e. caned salmon, instant rice, etc...)
im guessing american prices?
Title: Re: If you only had $50..........
Post by: Rimbaud on January 23, 2006, 08:38:08 PM
im guessing american prices?

Yes.
Title: Re: If you only had $50..........
Post by: Bear03 on January 23, 2006, 08:45:42 PM
Food for my kids.

k, well then i guess we won't have to call social services.
Title: Re: If you only had $50..........
Post by: Jr. Yates on January 23, 2006, 11:05:49 PM
Yes.
yeah...50bux is nothing here! you could get 4kg of chicken breasts and mabye a 6 pack of tuna.
Title: Re: If you only had $50..........
Post by: dontknowit on January 24, 2006, 03:11:25 AM
Food is quite expensive. I thought WallMart was quite cheap.

for 50 bucks,

I would buy,

7 lbs cottage cheese, (no fat 50 gram protein) 50 cents each, 3,50
7 packs of fishmeals, different kind of tastes, 1,40 each, 48 gram protein each,  9,80
3 eggs a day, 21 a week, 30pack costs 3 dollar
7 blicks of tuna, 35 grams of protein each, 69 cents each, 4,20
3 chickenchest, about 300 gram each, 4,50
pound of meat, not my favourite 2,50

Total 27,50
Left 22,50 for some rice, oliveoil, pasta, legumes (beans, peas and lintels), not canned but fresh, maybe some potatoes, some whey, peanuts, a bread, around 10-15 euros on vegetables.
I don't buy these stuff every week, cause most of it you keep for two or three weeks.

50 dollars ain't much, but it doesn't become a matter of surviving.
Title: Re: If you only had $50..........
Post by: G.R.H. on January 24, 2006, 02:49:11 PM
i'd find what's on sale in the meat dept, and have a "meat feast"!
Title: Re: If you only had $50..........
Post by: Rimbaud on January 24, 2006, 08:12:14 PM
yeah...50bux is nothing here! you could get 4kg of chicken breasts and mabye a 6 pack of tuna.

Where's here?