Kevin is right a 5% increase on the average house would be 431k not 626k
1993: 188k
1994: 188k x 1.05 = 197.4k
1995: 197k x 1.05 = 207K
1996: 207k x 1.05 = 217K
1997: 217k x 1.05 = 228k
1998: 228k x 1.05 = 239k
1999: 239k x 1.05 = 251k
2000: 251k x 1.05 = 265k
2001: 265k x 1.05 = 278k
2002: 278k x 1.05 = 292k
2003: 292k x 1.05 = 306k
2004: 306k x 1.05 = 321k
2005: 321k x 1.05 = 338k
2006: 338k x 1.05 = 355k
2007: 355k x 1.05 = 372k
2008: 372k x 1.05 = 391k
2009: 391k x 1.05 = 410k
2010: 410k x 1.05 = 431k