Getbig Bodybuilding, Figure and Fitness Forums
June 26, 2016, 05:33:00 PM *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
 
   Home   Help Login Register  
Pages: 1 [2]   Go Down
  Print  
Author Topic: what is the cheapest way to eat and still get maximum gains?  (Read 595 times)
Tapeworm
Getbig V
*****
Posts: 21921


New tricks


« Reply #25 on: Today at 01:46:59 PM »

Reside in your parent's converted attic and spend your allowance on tren and prostitutes.
Report to moderator   Logged
WalterWhite
Competitors
Getbig V
*****
Posts: 5218



« Reply #26 on: Today at 02:11:06 PM »

maybe it contains chemicals that cause baldness

Your already injecting those. EQ and test. Cheesy
Report to moderator   Logged
anabolichalo
Getbig V
*****
Posts: 19416


Executive Vice President RDC fan club EMEA - APAC


« Reply #27 on: Today at 02:18:27 PM »

Your already injecting those. EQ and test. Cheesy
well i started losing hair before ever touching gear
Report to moderator   Logged
SquatsRule
Getbig IV
****
Gender: Male
Posts: 2910


I am "teh sexy"


« Reply #28 on: Today at 02:24:26 PM »

Chicken breast is the cheapest meat and oatmeal is probably the cheapest carbs.
Report to moderator   Logged

S
anabolichalo
Getbig V
*****
Posts: 19416


Executive Vice President RDC fan club EMEA - APAC


« Reply #29 on: Today at 02:25:33 PM »

Chicken breast is the cheapest meat and oatmeal is probably the cheapest carbs.
whey protein isolate is still cheaper than chicken breast

is it legit or just "fart powder" Huh
Report to moderator   Logged
local hero
Competitors
Getbig V
*****
Gender: Male
Posts: 7811

mma finance warrior of peace


« Reply #30 on: Today at 02:41:35 PM »

lb for lb I'm getting more frozen cod than chicken breasts, if you went to Pollock or generic "white fish" it would be even cheaper...

There's nothing wrong with protein powder either
Report to moderator   Logged
stuntmovie
Getbig V
*****
Posts: 5789

Getbig!


« Reply #31 on: Today at 03:09:11 PM »

5.63 Euro equals $6.26 United States.
Report to moderator   Logged
HTexan
Getbig V
*****
Gender: Male
Posts: 17280


Heath must lose!!


« Reply #32 on: Today at 03:18:30 PM »

must be absolute shit chicken, probably imported from hungary or brazil - disgusting, eu laws are shit when it comes to keeping of animals.


chicken killed in other countries can only be sold in the US as precooked. So, if you are buying frozen chicken, you are more then likely eating some nasty bird.
Report to moderator   Logged

A
Be There
Getbig V
*****
Posts: 15830


amino acids have no nutritional value (Disgusted)


« Reply #33 on: Today at 03:36:42 PM »

chicken killed in other countries can only be sold in the US as precooked. So, if you are buying frozen chicken, you are more then likely eating some nasty bird.

sounds like a typical Saturday night for some on here.
Report to moderator   Logged
Never1AShow
Getbig IV
****
Posts: 2065


« Reply #34 on: Today at 03:38:55 PM »

5.63 Euro equals $6.26 United States.

About 3 bucks a pound for frozen chicken breast.  About $45 a week.  The rice is what, another 15 max?  So all this discussion bitching is about a $60 a week grocery bill?

You can make at least that much in 1 day panhandling.  

$200 week on groceries is $10,400 a year.
Report to moderator   Logged
HTexan
Getbig V
*****
Gender: Male
Posts: 17280


Heath must lose!!


« Reply #35 on: Today at 03:44:37 PM »

sounds like a typical Saturday night for some on here.

unless you're The True Adonis, he prefers a thick mexican meat.
Report to moderator   Logged

A
SF1900
Getbig V
*****
Posts: 31891


Getbig Mensa


« Reply #36 on: Today at 03:54:35 PM »

About 3 bucks a pound for frozen chicken breast.  About $45 a week.  The rice is what, another 15 max?  So all this discussion bitching is about a $60 a week grocery bill?

You can make at least that much in 1 day panhandling.  

$200 week on groceries is $10,400 a year.

$200 week on groceries for ONE person. What are you buying yourself? I can get by spending like $50 a week. Then again, I am not a big meat eater and I don't gorge myself with meal after meal, with huge portions.

Maybe 200 for a couple with a kid.
Report to moderator   Logged
FREAKgeek
Getbig IV
****
Gender: Male
Posts: 3801



« Reply #37 on: Today at 03:58:28 PM »

$200 week on groceries for ONE person. What are you buying yourself? I can get by spending like $50 a week. Then again, I am not a big meat eater and I don't gorge myself with meal after meal, with huge portions.

Maybe 200 for a couple with a kid.

you're telling me you can live on $7 per day spending on food, comfortably
Report to moderator   Logged
SF1900
Getbig V
*****
Posts: 31891


Getbig Mensa


« Reply #38 on: Today at 04:08:56 PM »

you're telling me you can live on $7 per day spending on food, comfortably

Yes.

If i buy a few bags of spinach and salad and assorted vegetables, that lasts me a few days. I eat smaller portions these days and eat less frequently. Remember, during the day, I only eat one time, then I eat again at night. Then a few snacks here and there. And I only drink water. And I don't waste any food.

When you don't needless buy food and don't waste food, you'd be surprised how much money you can save. Everything I buy I consume. We buy too much, eat too often, and eat too much.

Research shows: "The cost of feeding a family of four a healthy diet can run $146 to $289 a week, according to the latest numbers from the U.S. Department of Agriculture." So, lets pretend 4 people cost 200. How much should one person cost?  Huh Huh

I just found this from the USDA

Weekly cost for 1 person age 19-50:

Thrifty:43
Low cost:55
moderate cost: 70
Liberal: 86

So, let me bump that up. I probably spend between 50-70 a week, lets say 60. If I spent $86 dollars per week on food, Id be throwing a lot out.
Report to moderator   Logged
FitnessFrenzy
Getbig V
*****
Gender: Male
Posts: 20220


kalsarikännit


WWW
« Reply #39 on: Today at 04:15:58 PM »

$200 week on groceries for ONE person. What are you buying yourself? I can get by spending like $50 a week. Then again, I am not a big meat eater and I don't gorge myself with meal after meal, with huge portions.

Maybe 200 for a couple with a kid.

most people can eat well for 50 $ per week if you prepare your own meals.  Smiley
Report to moderator   Logged
Never1AShow
Getbig IV
****
Posts: 2065


« Reply #40 on: Today at 04:29:49 PM »

$200 week on groceries for ONE person. What are you buying yourself? I can get by spending like $50 a week. Then again, I am not a big meat eater and I don't gorge myself with meal after meal, with huge portions.

Maybe 200 for a couple with a kid.

I didn't say I spend $200 a week, just picked a figure 3 times what was being discussed to show that even that only amounts to a pittance in a year overall.  BUT since you mentioned it, think about how little extra money it is to eat like a king.  Think of how much more money people waste on silly shit.
Report to moderator   Logged
Pages: 1 [2]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Theme created by Egad Community. Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!