Sweetdaddysiki,
Protein does seem expensive. 35 to 40 bucks a tub for 20 to 25 servings...
But it breaks down to 2 bucks a serving or thereabouts for approx 25 grams of protein and approx 120 cals, generally per serving.
The cheaper brands are maybe 10 bucks cheaper but the concern is they utilize 'amino spiking.' Im not sure exactly what all this entails but essentially they claim X amount of protein per serving but in reality it's usually far less. I think one brand was claiming 30 grams per serving but it turned out to be closer to 10 grams, IIRC. There was a lawsuit over it a few years ago.
So for a brand like 6 Star, which Walmart sells - and I think its owned by muscletech - i assume they make up the cost difference by doing things similar to amino spiking.