Getbig.com: American Bodybuilding, Fitness and Figure

Getbig Bodybuilding Boards => Steroids Info & Hardcore => Topic started by: enhancer on July 22, 2012, 08:25:06 AM

Title: pro price
Post by: enhancer on July 22, 2012, 08:25:06 AM
any know how much money a pro bodybuilder would use on gear for say an olyimpia show? 8)
Title: Re: pro price
Post by: supernick on July 22, 2012, 09:27:39 AM
ive herd its like the equivelent of a 4 year college tuition every year.. or somthing like that
Title: Re: pro price
Post by: delta9mda on July 22, 2012, 12:16:17 PM
seriously, do the math. it will all be speculation anyways but fig average price per 10 ml and how much you think they are taking per week times whatever the prep time is.
Title: Re: pro price
Post by: POB on July 22, 2012, 01:06:52 PM
Food would be 2k a month easy
Title: Re: pro price
Post by: Overload on July 22, 2012, 05:29:01 PM
King told a group of close friends at Bev's gym in NY that he spent 30k prepping for the O many years ago, not sure how long the time frame was though. The guy that told me this is not someone who would joke around and trained with King for a long time, he was actually in a mag article training with King years ago. He said GH and food were the most money and that most of his AAS was "sponsored". He also was getting supplements for free and he really used the shit out of them.


8)
Title: Re: pro price
Post by: Luolamies on July 23, 2012, 04:50:48 AM
I know that some non-pros spend around 10k for a prep so a real top tier pro who gets a lot of his "stuff" sponsored would probably spend like 50k's (easy)...
 
 - And yes this "sport" makes no sense.  ;D
Title: Re: pro price
Post by: claymore on July 23, 2012, 02:43:13 PM
People blow these numbers up !!! GH depending on dosage is gonna be the most $, tren is cheap, test is cheap, d-bol is cheap. All the stuff like lasix and AI's are cheap, slin is cheap, t-3-t-4 cheap as well. Food and GH is gonna be the most.
Title: Re: pro price
Post by: Oly15 on July 24, 2012, 12:32:53 PM
People blow these numbers up !!! GH depending on dosage is gonna be the most $, tren is cheap, test is cheap, d-bol is cheap. All the stuff like lasix and AI's are cheap, slin is cheap, t-3-t-4 cheap as well. Food and GH is gonna be the most.

True. But if theyre using stuff like primo or var it can get expensive.
Title: Re: pro price
Post by: claymore on July 24, 2012, 02:45:04 PM
True. But if theyre using stuff like primo or var it can get expensive.

Primo might be the most overrated steroid EVER!! and t-bol works 1000 times better than anavar. Problem solved  ;)
Title: Re: pro price
Post by: whitewidow on July 24, 2012, 10:57:24 PM
I think cuttler spends 5K on food a month. I doubt he gets his HGH for free,but he must have aot of chemist throwing him samples of gear wether he uses them or not is another question! He might buy his gear just like everybody else from a speciial chef who only cooks for him.
Title: Re: pro price
Post by: claymore on July 25, 2012, 02:50:43 PM
I think cuttler spends 5K on food a month. I doubt he gets his HGH for free,but he must have aot of chemist throwing him samples of gear wether he uses them or not is another question! He might buy his gear just like everybody else from a speciial chef who only cooks for him.

5k a month ??......no, maybe like 2500 and that's with eating out. As for a special chemist, no. He buy's from a regular guy. Of course he get's a discount if he buys in bulk.
Title: Re: pro price
Post by: juicyjay on July 25, 2012, 10:18:06 PM
They honestly do not pay much at all money-wise. They are most all sponsored by UGL's who sell every item they may need for both off season and contest prep. How it works is, the lab provides free products or products at deep discounts, in exchange for the competitor to tell their friends both locally and people online on source boards, how great the said lab's products are, how fast they ship, etc. They promote and advertise for the company and get free gear in return. The other road that pros go down, is G4P, but everyone knows how that works lol.  :-*
Title: Re: pro price
Post by: whitewidow on July 26, 2012, 03:51:15 AM
5k a month ??......no, maybe like 2500 and that's with eating out. As for a special chemist, no. He buy's from a regular guy. Of course he get's a discount if he buys in bulk.

Jay spends 600$ just on sushi a week! It is documented in a interview jay estimated he spent at a minimum 5K a month. AS for who he gets gear from he probably gets free gear from alot of chefs. who knows what he ends up using.
Title: Re: pro price
Post by: claymore on July 27, 2012, 02:09:32 AM
Jay spends 600$ just on sushi a week! It is documented in a interview jay estimated he spent at a minimum 5K a month. AS for who he gets gear from he probably gets free gear from alot of chefs. who knows what he ends up using.

Sorry my friend, I know Jay very well and he don't spend $5k a month on food. Most everywhere he goes on the strip people comp him. As for In & Out burger and T Madness which he eats all the time, and I can assure you that ain't breaking the bank I promise !! Maybe $3k, but he ain't spending $60,000 a year on food, at most 36-40 a year. As for the gear question he uses one guy and one guy only !! As far as documented in a interview, most all that shit in those interviews is overly hyped !!
Title: Re: pro price
Post by: whitewidow on July 27, 2012, 04:40:41 AM
Sorry my friend, I know Jay very well and he don't spend $5k a month on food. Most everywhere he goes on the strip people comp him. As for In & Out burger and T Madness which he eats all the time, and I can assure you that ain't breaking the bank I promise !! Maybe $3k, but he ain't spending $60,000 a year on food, at most 36-40 a year. As for the gear question he uses one guy and one guy only !! As far as documented in a interview, most all that shit in those interviews is overly hyped !!

he quoted 50K in the interview said he had a sushi addiction. restauraunts do not give out free food, even if you are jay cuttler. Not arguing but if he lied then shame on jay! he did say he spent alot of money out at that damn sushi restaurant.
Title: Re: pro price
Post by: ChristopherA on July 27, 2012, 07:43:33 AM
he quoted 50K in the interview said he had a sushi addiction. restauraunts do not give out free food, even if you are jay cuttler. Not arguing but if he lied then shame on jay! he did say he spent alot of money out at that damn sushi restaurant.
Like a restaurant gives a fuck if Mr. O eats there, right?
Title: Re: pro price
Post by: whitewidow on July 27, 2012, 09:27:39 PM
Like a restaurant gives a fuck if Mr. O eats there, right?

Exactly! They don't give a fck! he had a bad sushi addiction he said just 600 a week on just sushi. he did claim 5K a month but if he lied like caymore said then shame on Jay! I know jays diet is a little diffrent then alot of BB's. he eats more carbs then most.Even though they get free muscletech products I doubt they use them that much! They probaby have their own favorite protein powder.
Title: Re: pro price
Post by: claymore on July 28, 2012, 07:42:09 AM
Like a restaurant gives a fuck if Mr. O eats there, right?

As a matter of fact they do...especially in Vegas.
Title: Re: pro price
Post by: whitewidow on July 29, 2012, 12:16:45 AM
As a matter of fact they do...especially in Vegas.
Not many places are going to comp a Mr.O competitor unless they personally know him. It's not like he drives through Hot and now and gets free food! Vegas does comp aot of people but mostly hotels who comp big gamblers not bodybuilders. what would a restaurant have to gain by giving Jay free food? Jays diet is diffrent from most bodybuilders. Jay relys on carbs more then most pros. He does pay close to 50K a year coming from his own mouth but I guess he lied cause claymore knows him real well! they have trained together and see each other a few times a week. Could be possible Jay lied for the magazine article. But I could see some pros spending close to 50K. It is not that hard to do! Hell when I read that artice I felt better about the money I spend on food but now that I know it could be a lie I became depressed again.
Title: Re: pro price
Post by: notsureifsrs on July 29, 2012, 10:08:21 AM
Some are getting more results with less than others, gear and food wise.
Title: Re: pro price
Post by: darts on July 29, 2012, 10:54:05 AM
As a matter of fact they do...especially in Vegas.

this.... friend of a friend is a stripper and apprently she gets comped everywhere she goes. Shes really hot, don't get me wrong - but there's an abundance of strippers just like her in vegas
Title: Re: pro price
Post by: OTHstrong on July 29, 2012, 12:30:51 PM
I don't know exactly what some one like Jay will spend yearly  but I know that Kai, Jay, Ronnie, Dex have been known to drop 100 dollars on a single plate and sometime multiple times in a day, they are always on road too, they don't hold back on food at all and there are some expansive places that are frequently visited.
Title: Re: pro price
Post by: claymore on July 30, 2012, 02:28:41 PM
I don't know exactly what some one like Jay will spend yearly  but I know that Kai, Jay, Ronnie, Dex have been known to drop 100 dollars on a single plate and sometime multiple times in a day, they are always on road too, they don't hold back on food at all and there are some expansive places that are frequently visited.

$100 dollars on a single plate of food ?? Where are they eating there meals at "Ruth's Chris" lol. Sorry guys but I use to train with Dex and I know Jay very well and they ain't dropping $100 a meal lol not unless there picking up everyone's tab and trust me when I say Dexter ain't picking up no ones tab !!!! He'll try to get someone else to pick up the tab !! LOL Anyway even if they were eating at outback three times a day, that's not $100 for three meals. The only person I know who spends more than $100 day on food who is a pro is Stan Efferding and the reason I know that is because he is my training partner. P.S. There's no pro out there who eats more food a day than Stan !!!!! I promise, he's a human garbage disposal.
Title: Re: pro price
Post by: big_pauly on August 01, 2012, 11:45:35 AM
I don't know exactly what some one like Jay will spend yearly  but I know that Kai, Jay, Ronnie, Dex have been known to drop 100 dollars on a single plate and sometime multiple times in a day, they are always on road too, they don't hold back on food at all and there are some expansive places that are frequently visited.

I just saw a video with kai green when he was coming back from a show and had a trophy with him...he sat down at IHOP and proceeded to  show the receipt a 98$ bill for one meal!!  he didnt stop eating...I always wished I could eat like that...the fact is they spend alot of $$ to eat!!


Title: Re: pro price
Post by: randy841 on August 01, 2012, 03:37:23 PM
I don't know exactly what some one like Jay will spend yearly  but I know that Kai, Jay, Ronnie, Dex have been known to drop 100 dollars on a single plate and sometime multiple times in a day, they are always on road too, they don't hold back on food at all and there are some expansive places that are frequently visited.

Apparently it seems they have money to burn.

If they're gonna eat like rock stars, they are gonna pay like rock stars.

No food should cost $100 per meal. That's just rather ludicrous and profoundly stupid throwing $100 for every meal several times a day.
Title: Re: pro price
Post by: darts on August 01, 2012, 03:43:05 PM
they'd save so much money eating at all you can eat buffets
Title: Re: pro price
Post by: OTHstrong on August 01, 2012, 03:49:06 PM
Apparently it seems they have money to burn.

If they're gonna eat like rock stars, they are gonna pay like rock stars.

No food should cost $100 per meal. That's just rather ludicrous and profoundly stupid throwing $100 for every meal several times a day.
I know what you mean but Rock stars drop thousands on 1 sitting. Most bodybuilders are cheap but we are talking the top 10 paid bodybuilders here, they don't look at the price tag.
Title: Re: pro price
Post by: claymore on August 01, 2012, 04:28:51 PM
I just saw a video with kai green when he was coming back from a show and had a trophy with him...he sat down at IHOP and proceeded to  show the receipt a 98$ bill for one meal!!  he didnt stop eating...I always wished I could eat like that...the fact is they spend alot of $$ to eat!!




That's right after a show, he's been dieting for 12-16 weeks of course he's goona eat everything in sight!!! LOL but they don't spend normally $100 per meal trust me. Smoke and mirrors boys, smoke and mirrors.
Title: Re: pro price
Post by: whitewidow on August 01, 2012, 08:36:15 PM
If you have seen pumping Iron They all go out to eat at that restaurant and they alll are ordering like three things off the menu! I know food was way cheaper back then pus the place didn't look like some high dollar joint. But still Pros BB'sa spend a shitload of money! Hell when I was real into bodybuilding I spent a shiload of money! especialy if I added in supplements. the article where Jay cuttler said he spent 50K made me feel better but like claymore said it is probably not true or maybe he just spent that much that year. I beieve it was 2005-2006.I will look for the article. I think it was in flex. Hell 600$ a week on just sushi is 2,400$ plus all his other food. he coud easily have broken 50K
Title: Re: pro price
Post by: claymore on August 02, 2012, 12:53:48 AM
This is my last post about this subject, just went to eat after training with 4 people all which are people who most people would know. One is way over 300lbs, the other one is 265, the third guy is somewhere between 200-210lbs. Are total bill was $93.98....here's the breakdown.

New York strip steak
Chicken parmesan
Salmon
Large pizza
Small pizza
Salads and sides for everyone (4 people)
Drinks for everyone

Hate to burst your guys bubble, but they don't spend $100 per plate.
Title: Re: pro price
Post by: big_pauly on August 02, 2012, 06:09:32 AM
That's right after a show, he's been dieting for 12-16 weeks of course he's goona eat everything in sight!!! LOL but they don't spend normally $100 per meal trust me. Smoke and mirrors boys, smoke and mirrors.

I KNOW they don't spend 100 bucks each meal..I just showed the video with kai because it made me laugh..like I said...its just fact that they spend enormous amount of money just to eat...for christ sakes that's their job, to eat!!
Title: Re: pro price
Post by: whitewidow on August 03, 2012, 04:57:30 AM
Michael Phelps eats 10,000 calories a day and spends enormous amounts of money on food! He eats alot of carbs especialy pastas and a medium pizza an sandwiches they showed it all on the news what all the food looks like together! So it is no ie michael phelps just a swimmer spends 200$ a day! not everyday but when he is training hours a day he eats more than a bodybuilder. Jay spends 600$ a week on sushi. thats like 100$ a day just on sushi. Jay aso might pay for his girls food so Jay spends all his winnings on food!
Title: Re: pro price
Post by: OTHstrong on August 03, 2012, 05:24:18 PM
I think he could easily spend 50 grand on food, considering he eats out a lot, his groceries which would include his wife's food and his dogs, you know Jay's spoils the shit out of them.
Title: Re: pro price
Post by: juicyjay on August 05, 2012, 01:02:44 AM
If you have seen pumping Iron They all go out to eat at that restaurant and they alll are ordering like three things off the menu! I know food was way cheaper back then pus the place didn't look like some high dollar joint. But still Pros BB'sa spend a shitload of money! Hell when I was real into bodybuilding I spent a shiload of money! especialy if I added in supplements. the article where Jay cuttler said he spent 50K made me feel better but like claymore said it is probably not true or maybe he just spent that much that year. I beieve it was 2005-2006.I will look for the article. I think it was in flex. Hell 600$ a week on just sushi is 2,400$ plus all his other food. he coud easily have broken 50K

Maybe at place that he's never been to before. He(jay) just posted a pic on FB of him at a restaurant in vegas, and they have a fuckin table reserved for him and only him. He clearly doesn't pay at this place. He makes probably the most real $(not from consignment) out of the other pro's, so him spending a lot on food, isn't really a lot to him. Must be nice lol
Title: Re: pro price
Post by: POB on August 10, 2012, 12:40:28 AM
Michael Phelps eats 10,000 calories a day and spends enormous amounts of money on food! He eats alot of carbs especialy pastas and a medium pizza an sandwiches they showed it all on the news what all the food looks like together! So it is no ie michael phelps just a swimmer spends 200$ a day! not everyday but when he is training hours a day he eats more than a bodybuilder. Jay spends 600$ a week on sushi. thats like 100$ a day just on sushi. Jay aso might pay for his girls food so Jay spends all his winnings on food!

Phelps is the olympic medal king!!! He doesn't pay for a meal period... Jay cutler hasn't sniffed prime time television period, not even a fair comparison... I like you and cutler, but putting him in league with phelps is ignorant... Think cutler would pass Olympic drug testing??? No sir, sorry...
Title: Re: pro price
Post by: whitewidow on August 10, 2012, 03:28:02 AM
Phelps is the olympic medal king!!! He doesn't pay for a meal period... Jay cutler hasn't sniffed prime time television period, not even a fair comparison... I like you and cutler, but putting him in league with phelps is ignorant... Think cutler would pass Olympic drug testing??? No sir, sorry...

I am just making a point michale phelps eats more then more bodybuilders and if he did have to pay for the food, it would cost a shitload. How do you know michael phelps does  not have to pay for any of his food? I bet alot of it is payed for by sponsores or payed for with his winnings. It just blew me away that he ate more then a most bodybuilders.
Title: Re: pro price
Post by: Moen on August 15, 2012, 05:01:12 PM
$100 dollars on a single plate of food ?? Where are they eating there meals at "Ruth's Chris" lol. Sorry guys but I use to train with Dex and I know Jay very well and they ain't dropping $100 a meal lol not unless there picking up everyone's tab and trust me when I say Dexter ain't picking up no ones tab !!!! He'll try to get someone else to pick up the tab !! LOL Anyway even if they were eating at outback three times a day, that's not $100 for three meals. The only person I know who spends more than $100 day on food who is a pro is Stan Efferding and the reason I know that is because he is my training partner. P.S. There's no pro out there who eats more food a day than Stan !!!!! I promise, he's a human garbage disposal.

Care to elaborate on Stan's eating? Maybe start a thread in the G&O section even. Always cool to hear these stories first hand.