Getbig Bodybuilding, Figure and Fitness Forums
August 21, 2014, 09:16:23 PM *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
 
   Home   Help Calendar Login Register  
Pages: [1] 2 3   Go Down
  Print  
Author Topic: Can you eat with less than four dollars per day?  (Read 3704 times)
arce1988
Getbig V
*****
Gender: Male
Posts: 24753


ARCE USA USMC


View Profile WWW
« on: December 06, 2012, 10:59:26 PM »

http://thestir.cafemom.com/in_the_news/147562/newark_mayor_cory_bookers_30
Report to moderator   Logged
tommywishbone
Competitors II
Getbig V
******
Posts: 14643


Biscuit


View Profile
« Reply #1 on: December 06, 2012, 11:20:17 PM »

$4 US in the US would be very tough. I think $10 is doable.
Report to moderator   Logged

P
outby43
Getbig IV
****
Posts: 3479


Libertarians 2016


View Profile
« Reply #2 on: December 06, 2012, 11:25:10 PM »

beans, rice, lettuce, egg whites.  I think it could be done.
Report to moderator   Logged
GoneAway
Getbig V
*****
Posts: 4988

Thankyou, GetBig. Time to move on at 5000.


View Profile
« Reply #3 on: December 06, 2012, 11:25:37 PM »

Easily, if you're well liked around the shelters.
Report to moderator   Logged
240 is Back
Getbig V
*****
Posts: 82502


Complete website for only $300- www.300website.com


View Profile WWW
« Reply #4 on: December 06, 2012, 11:28:39 PM »

Yes.  You can date people 2 levels below your "league". 

They'll feel you twice a day.  Then you hit the dollar menus for meals #3 and 4.
Report to moderator   Logged

tommywishbone
Competitors II
Getbig V
******
Posts: 14643


Biscuit


View Profile
« Reply #5 on: December 06, 2012, 11:35:47 PM »

Bodybuilding diet for $10 per day in the US. I didn't say a winning bodybuilding diet, just something where you could have some muscle.

Dozen eggs                            1.50
3 cans tuna @.69 each           2.07
10 slices wheat bread              .75
2 cups rice (uncooked weight)  .50
2 cups coffee                            .25
Condiments for all                   1.00
1 can kidney beans                   .69
1 XL large bowl oatmeal           .50

Total price                           $7.26
Report to moderator   Logged

P
Parker
Getbig V
*****
Posts: 44581


Autobots, Transform and Roll Out!


View Profile
« Reply #6 on: December 06, 2012, 11:36:12 PM »

McDonald's Dollar Menu. You can buy 2 sandwiches---one for the morning, and one for the evening.
Report to moderator   Logged
Jadeveon Clowney
Getbig V
*****
Posts: 5959


The life is like a case of chocolate bonbon.


View Profile
« Reply #7 on: December 06, 2012, 11:45:23 PM »

Bodybuilding diet for $10 per day in the US. I didn't say a winning bodybuilding diet, just something where you could have some muscle.

Dozen eggs                            1.50
3 cans tuna @.69 each           2.07
10 slices wheat bread              .75
2 cups rice (uncooked weight)  .50
2 cups coffee                            .25
Condiments for all                   1.00
1 can kidney beans                   .69
1 large bowl oatmeal               .50

Total price                           $7.26

all you really need is a soda and some kale greens.
Report to moderator   Logged
tommywishbone
Competitors II
Getbig V
******
Posts: 14643


Biscuit


View Profile
« Reply #8 on: December 06, 2012, 11:46:37 PM »

all you really need is a soda and some kale greens.

Don't forget the pine needles.
Report to moderator   Logged

P
garebear
Time Out
Getbig V
*
Gender: Male
Posts: 6517


Never question my instincts.


View Profile
« Reply #9 on: December 06, 2012, 11:49:37 PM »

If you cook at home, I think it would be doable.

Oatmeal for breakfast.

A box of mac and cheese for lunch.

Two eggs for dinner.

WWWWOOOOOOOOOOOOOOOOSSSS SSSSSSSSSSHHHHHHHHHHHHHH HHHHHH!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Report to moderator   Logged

G
MAXX
Getbig V
*****
Posts: 11079


GHet huge, eat clen, tren hard, dbolish goals!


View Profile
« Reply #10 on: December 06, 2012, 11:49:48 PM »

Easy

That's 28$ in 1 week. For that you buy the cheapest big bags of rice and chicken you can find. Could prolly afford some canned pineapple on top of that
Report to moderator   Logged
Bad Boy Dazza
Getbig IV
****
Posts: 3381



View Profile
« Reply #11 on: December 07, 2012, 12:02:28 AM »

YES - EASY

lentils, freeze dried beans chick peas etc  CHEAP and loaded with protein and nutrients
Report to moderator   Logged
Meso_z
Getbig V
*****
Gender: Male
Posts: 17982



View Profile
« Reply #12 on: December 07, 2012, 12:02:57 AM »

Easy

That's 28$ in 1 week. For that you buy the cheapest big bags of rice and chicken you can find. Could prolly afford some canned pineapple on top of that
clever..buy in bulk.
Report to moderator   Logged
Parker
Getbig V
*****
Posts: 44581


Autobots, Transform and Roll Out!


View Profile
« Reply #13 on: December 07, 2012, 12:05:30 AM »

If you cook at home, I think it would be doable.

Oatmeal for breakfast.

tomato sandwich for lunch

two eggs for dinner.

WWWWOOOOOOOOOOOOOOOOSSSS SSSSSSSSSSHHHHHHHHHHHHHH HHHHHH!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Fixed
Report to moderator   Logged
Bad Boy Dazza
Getbig IV
****
Posts: 3381



View Profile
« Reply #14 on: December 07, 2012, 12:06:25 AM »

Sasha Brown-Worsham:

Quote
In a country as rich as ours, NO ONE should be hungry.

Since when is being in MASSIVE debt considered rich you stupid bitch?
Report to moderator   Logged
The Effervescent
Getbig V
*****
Posts: 22782


You < cotton ball


View Profile
« Reply #15 on: December 07, 2012, 12:13:51 AM »

Those McDoubles are like 600 calories and they are a dollar, that's 2400 calories a day.  you wouldn't like it but you'd live
Report to moderator   Logged
BigCyp
Getbig V
*****
Gender: Male
Posts: 9019


In training


View Profile
« Reply #16 on: December 07, 2012, 12:51:23 AM »

here in switerland, you can, but itd be either only pasta with nothing, or bread with mayonaise.


i cant think of any european nation where 4usd a day would feed anyone properly.



In england I could eat 10 whole eggs, 1kg rice, and 2 litres of milk for 2.5 pounds/4 dollars
Report to moderator   Logged
MichaelScottDM
Getbig III
***
Posts: 528

I did save a life today! My own!


View Profile
« Reply #17 on: December 07, 2012, 12:59:30 AM »

I don't spend much more than 8 bucks a day for my home cooked food. I buy in bulk from Costco. Diet consists of Eggs, Turkey breast, Chicken Breast, Tuna, Oatmeal, Green veggies, whole wheat bread and almonds. I'm always checking the local market for deals on steaks which I usually find marked down 70% twice a month. I stock up and freeze that meat. I don't do this to be cheap I just find that being smart about it saves me 100-150 bucks a month.
Report to moderator   Logged
BikiniSlut
Getbig V
*****
Posts: 5032


I'm dating and love Uncle Junior! Xoxoxo


View Profile
« Reply #18 on: December 07, 2012, 01:06:14 AM »

If you don't want to get your proper vitamins and minerals, then yes.
Report to moderator   Logged
polychronopolous
Getbig V
*****
Posts: 10737

Ya gotta play thru it!!


View Profile
« Reply #19 on: December 07, 2012, 01:15:20 AM »

16 bowls of 25 cent ramen noodles a day.
Report to moderator   Logged
WOOO
Getbig V
*****
Gender: Male
Posts: 15889


Mr. Unpopular


View Profile
« Reply #20 on: December 07, 2012, 05:05:16 AM »

my food costs approx $20/day (mostly boneless chicken breast) if i don't eat out

no homo
Report to moderator   Logged
Bad Boy Dazza
Getbig IV
****
Posts: 3381



View Profile
« Reply #21 on: December 07, 2012, 05:06:04 AM »

Western people are weak.  It is EASY to survive on less than 4 dollars if you can do without the fluff.
Report to moderator   Logged
anabolichalo
Time Out
Getbig V
*
Posts: 15153



View Profile
« Reply #22 on: December 07, 2012, 05:12:20 AM »

just eat cheap rice and u can have all u can eat for $4

Report to moderator   Logged
G_Thang
Getbig V
*****
Gender: Male
Posts: 13832


The World South of the USA isnt for pussies!


View Profile WWW
« Reply #23 on: December 07, 2012, 05:16:09 AM »

McDonald's Dollar Menu. You can buy 2 sandwiches---one for the morning, and one for the evening.

 Grin

Stereotype diet.  I'm surprise the white boys aren't all over you on this one.  Oh, arce must be from a poor country to come of with that number.  When I was in Mangueira, $4 per day was the magic US dollar number to cover your daily meals.  I'm talking nice South American meat, definitely not a McD's heart attack menu or some of these fools coming with a spoon of rice and a can of tuna.  
Report to moderator   Logged

I got Brass!
Irongrip400
Getbig V
*****
Gender: Male
Posts: 8217


Pan Germanism, Pax Britannica


View Profile
« Reply #24 on: December 07, 2012, 05:16:47 AM »

16 bowls of 25 cent ramen noodles a day.

This. I would have to resort to this in college sometimes near the end of the semester.
Report to moderator   Logged
Pages: [1] 2 3   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Theme created by Egad Community. Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!