Figure CompetitorsFigure A Class (
Christina Clausen (Lemont, Ill.)
April Dumouchel (Canada)
Katrina Kocielska (Canada)
Samantha Maycock (Dallas, Georgia)
Jill Pirchesky (Greensboro, N.C.)
Dawn Reichley (Dayton, Ohio)
Chie Terui (Homewood, Ill.)
Figure B Class (20)
Damariz Salazar Absalon (Mexico)
Stacey Adams (Wyomissing, Penn.)
Michelle Bailey (Trinidad & Tobago)
Michelle Davis (Ostrander, Ohio)
Gook Elina (Russia)
Trisha Fleischer (Scottsdale, Ariz.)
Viviana Evangelista Gimenez Guanes (Paraguay)
Alyssa Hawkins (Fayetteville, N.C.)
Nora Raquel Martinez Jara (Paraguay)
Simei Pimentel de Jesus (Brazil)
Evangelina Figueroa Loreto (Mexico)
Silvia Pavliskova (Slovakia)
Brittany Ramsey (Bolingbrook, Ill.)
Viviana Smerilli (Coral Springs, Fla.)
Mariane Tomita (Deerfield Beach, Fla.)
Tiffany Vann (Chicago, Ill.)
Bajana Vasiljevic (Serbia)
Sandra Tacza Zapata (Peru)
Figure C Class (24)
Simone Bonus (Canada)
Hyla Conrad (Corydon, Ind.)
Audreana Cornelissen (Wilmington, N.C.)
Angela Derzapf (Germany)
Etzel del Carmen Delgado Fernandez (Panama)
Mishanoe Frans (Curacao)
Zory Garasimcuk (Salem, Oregon)
Renata Guaraciaba (Brazil)
Sara Heimisdottir (Iceland)
Eleni Kritikopoulou (Greece)
Autumn Massey (Morehead City, N.C.)
Alicia McDowell (Evansville, Ind.)
Christina Menini (Italy)
Bruna Miyagui (Brazil)
Filatova Olga (Russia)
Rachel Omolewu (Atlanta, Ga.)
Sharissa Perez (New Orleans, La.)
Emmanuela Pinus (Canada)
Asher Prior (Australia)
Christina Romano (Italy)
Radojkovic Snezana (Serbia)
Anna Szcotka (Poland)
Christina Watson (Xenia, Ohio)
Nikolayeva Yarslava (Russia)
Figure D Class (21)
Tamara Beckers (Canada)
Darci Campbell (Clintonville, Ohio)
Cindy Caudy (Memphis, Tenn.)
Elena Cuzuioc (Italy)
Regina DeLaurentis (Mundalein, Ill.)
Elena Mishyrina (Russia)
Federica Ghezzi (Italy)
Danielle Ferreira (San Diego, Calif.)
Sophie Haddad (Dearborn Heights, Mich.)
Tiffany Hamilton (Olive Branch, Miss.)
Marsela Ilic (Serbia)
Veronica Kolyada (Elk Grove Village, Ill.)
Kristie Ott (Federal Way, Wash.)
Shannon Pointer (Semora. N.C.)
Teagan Posey (Middletown, Ohio)
Maira Susana Ramirez (Mexico)
Nina Ross (United Kingdom)
Freyja Siguroardotir (Iceland)
Ludmila Tavolaro (Brazil)
Ursula Valencia (Spring Valley, Calif.)
Philita Wheeler (Zanesville, Ohio)
Figure E Class (10)
Cindy Angulo (Phoeniz, Ariz.)
Vanessa Bailey (North Charleston, S.C.)
Lesley Barents (Netherlands)
Maria-Kristin Carroll (Mary Esther, Fla.)
Amanda Fletcher (Southlake, Texas)
Andrea Legradi (Hungary)
Meni Moskowski (Canada)
Viktoria Szilagyi (Miami, Fla.)
Yulia Ushakova (Russia)
Laurie Wojcik (Angola, N.Y.)
Figure F Class (10)
Tina Anderson (Canada)
Beata Antoninas (Canada)
Beckie Boddie (Las Vegas, Nevada)
Jennifer Bradford (Lexington, Ky.)
Julia Carlson (Wadlport, Ore.)
Viaura Centeno (Sarasota, Fla.)
Danielle Dam (Norwalk, Conn.)
Dawnita Fry (Bahamas)
Virginia Kinkel (Washington, D.C.)
Kimberly Lewis (Midlothian, Va.)
Rinnah Schmid (Australia)