Getbig.com: American Bodybuilding, Fitness and Figure
Getbig Main Boards => Gossip & Opinions => Topic started by: thegamechanger on July 27, 2014, 12:48:01 PM
-
Thats breakfast, lunch and dinner for me.
No supplements.
-
Don't know, hope this helps.
-
Maybe you should calculate? Many people spend thousands of dollars per year on supplements without even realizing it.
-
I used to take a pre workout, creatine and whey protein. I quit all that shit a long time ago. I spend $0 on any supplements.
-
My sushi lunch cost $16... :-X
-
Probably two dollars.
-
Probably two dollars.
Would love to be your diarrhea.
-
$9.99 Indian buffet for lunch, drink water and leave no tip.
-
Would love to be your diarrhea.
Lets count it:
1litre of milk in the morning with some bread 1 dollar
Chicken legs with rice 2 dollars
1 litre of beer 1 dollar
veggies 1 dollar
5 dollars.
This is how much I eat when no bodybuilding.
-
I spend a lot of money on food buying the highest quality food that money can buy cause there is nothing more important than health and eating clean natural non process food ensures that you stay healthy.
For those of you eating cheap process food when you are old you will have pain all over and you will be visiting the doctor on a regular basis.
-
My sushi lunch cost $16... :-X
must have been some shitty ass sushi my friend
-
Prob about 3 dollars a day...however I fix all of my meals from scratch like Adonis...no processed foods so I eat very well.
-
Prob about 3 dollars a day...however I fix all of my meals from scratch like Adonis...no processed foods so I eat very well.
3 dollars only?
What do you eat?
-
3 dollars only?
What do you eat?
Well, breakfast I had 3 eggs and a bagel...lunch was a Carne and Shrimp Stir Fry with steamed broccoli. Dinner will be a Grilled Chicken Breast or Salmon Fillet with a Large Spinach Salad
-
Well, breakfast I had 3 eggs and a bagel...lunch was a Carne and Shrimp Stir Fry with steamed broccoli. Dinner will be a Grilled Chicken Breast or Salmon Fillet with a Large Spinach Salad
Metabolism of a sloth of peace.
No fucking way do you eat like that every day.
-
Around 12-16$ which is an absolute minimum. If I had more money I would probably spend 30 or more.
I dream of a Rockefeller like eating utopia with the most expensive goods imported from all over the world neatly arranged by servants on a table more expensive than most people's houses. :P
-
€16.36 for 3 bottles of wine and 4 cans of stella from tesco. Expensive but keeps me happy and anabolic.
might be some beef and chicken added from time to time.
-
Around 12-16$ which is an absolute minimum. If I had more money I would probably spend 30 or more.
I dream of a Rockefeller like eating utopia with the most expensive goods imported from all over the world neatly arranged by servants on a table more expensive than most people's houses. :P
can you write what you eat in a typical day. Thanks.
-
Well if you eat out, as a lot of people do of course it can get very expensive. I used to eat out twice a day
-
Does get expensive when you consume Chilean sea bass, Australian lobster and Alaskan king crab daily.
-
beetween 5 and 8 bucks.
-
must have been some shitty ass sushi my friend
:D
Grocery store sushi bar nigri, 4 pieces of salmon, 4 pieces of tuna.
(http://albanyeatsblog.files.wordpress.com/2010/08/dscf4156.jpg)
-
$12 - 15, usually on the lower end of that.
-
Would love to be your diarrhea.
Made me laugh. ;D
-
Well, breakfast I had 3 eggs and a bagel...lunch was a Carne and Shrimp Stir Fry with steamed broccoli. Dinner will be a Grilled Chicken Breast or Salmon Fillet with a Large Spinach Salad
Is this 1 oz of shrimp and chicken?
-
Is this 1 oz of shrimp and chicken?
No, about 4oz of steak and 4oz of shrimp. The amount of protein is 8oz per meal
-
No, about 4oz of steak and 4oz of shrimp. The amount of protein is 8oz per meal
So how do you have both 4 oz salmon / chicken / spinach in a day, in addition to other stuff, and keep in under $3? Is it frozen stuff?
-
Metabolism of a sloth of peace.
No fucking way do you eat like that every day.
That's what I was thinking.
-
So how do you have both 4 oz salmon / chicken / spinach in a day, in addition to other stuff, and keep in under $3? Is it frozen stuff?
No...there are three meals with 8oz of raw protein in each of them. The only thing I keep frozen is the brocolli florets, salmon raw shrimp. The rest is fresh off the market. I just buy in bulk and utilize coupons
-
LOL @ supplements ;D
-
protein powder makes stuff cheaper. So does leeching off of food at work. Although its not really bbing food.
-
protein powder makes stuff cheaper. So does leeching off of food at work. Although its not really bbing food.
I've been kicking around the idea of trying to go 30 days without paying for any of my food.
-
The trainer high quality expensive meal.
Meal 1. organic whole milk from grass fed cows with steel cut oats mixed with raw chocolate powder, cinnamon, and nutmeg. 1 apple and 1 banana or berries.
Meal 2. organic rice with chicken breast, beef or fish and a salad consisting of brocoli,cabbage and spinach mix with organic extra virgin olive oil.
Meal 3. organic whole eggs with rice and the same salad as lunch.
If I need a snack between meals I snack on almonds and brazilian nuts.
When I am eating out I mostly eat sushi.
-
The trainer high quality expensive meal.
Meal 1. organic whole milk from grass fed cows with steel cut oats mixed with raw chocolate powder, cinnamon, and nutmeg. 1 apple and 1 banana or berries.
Meal 2. organic rice with chicken breast, beef or fish and a salad consisting of brocoli,cabbage and spinach mix with organic extra virgin olive oil.
Meal 3. organic whole eggs with rice and the same salad as lunch.
If I need a snack between meals I snack on almonds and brazilian nuts.
When I am eating out I mostly eat sushi.
When you're eating out, it's a man's sweaty butthole and taint, you foreskin fondling goo booping gayrod.
But I'll only half insult your for now because that food sounds pretty good so your post only half sucks.
Manfucker.
-
When you're eating out, it's a man's sweaty butthole and taint, you foreskin fondling goo booping gayrod.
But I'll only half insult your for now because that food sounds pretty good so your post only half sucks.
Manfucker.
Foozle, how much do you spend on food?
-
around 1300 this month ;D ;D ;D
no restaurants
-
About 500 euros per month for the both of us. That's about $11,20 per person per day.
-
Whatever my wife makes me.
-
0$
I live on expenses.
Let the company pay