Getbig Bodybuilding, Figure and Fitness Forums
April 23, 2014, 05:22:12 AM *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
 
   Home   Help Calendar Login Register  
Pages: 1 [2] 3   Go Down
  Print  
Author Topic: How much do you spend on food per week?  (Read 1905 times)
uberman09
Getbig IV
****
Posts: 1667



View Profile
« Reply #25 on: December 01, 2009, 06:11:29 PM »

I'm planning a new diet,

Cashew nuts, Almonds, Cheese, Turkey Breast, Olive Oils, Spinach

I've calculated that I would spend around 25-30 ($41-50) per week

I don't use supps. Does this sound reasonable?


same. 40/50 just for me, and another 40/50 for the girl.
Report to moderator   Logged
CT_Muscle
Getbig IV
****
Gender: Male
Posts: 2157



View Profile
« Reply #26 on: December 01, 2009, 06:17:01 PM »

I buy in bulk at Costco.

I have 3 prot shake a day, and 3-4 regular meals.  My wife will stop and buy a few things now and then, but usually $60 or 70 a week at costco and $50 or 70 a week at the regular store is all i spend.  

Are you 250 with all them meals?  Grin
Report to moderator   Logged
Colossus3
Getbig II
**
Posts: 189


View Profile
« Reply #27 on: December 01, 2009, 06:24:20 PM »

I guess im lucky that i found store near me that sellls eggs for 89cents a dozen but they said in the begining of the year they going to go gup to 1.20 Sad    .   I never shopped in costco might give it a try but i just dont see the point of it right now since food like chicken,eggs, sweet potatos right by my house is so cheap as it is.
Report to moderator   Logged
Pikapi
Time Out
Getbig II
*
Posts: 56



View Profile
« Reply #28 on: December 01, 2009, 06:28:21 PM »

Its not that much food. Im not a monster but i am trying to get bigger little by little.

Now that's the attitude!
Report to moderator   Logged
CalvinH
Getbig V
*****
Posts: 17304

The Y boarders are Ron's merry band of misfits.


View Profile
« Reply #29 on: December 01, 2009, 06:38:10 PM »

$130-$150.
Report to moderator   Logged
body88
Guest
« Reply #30 on: December 01, 2009, 06:44:17 PM »

I live in Chicago (expensive city). Like i said over here big chain stores like Jewel or DOminiks sells dozen eggs for 2.50 or 3 dollars, salmon is 7 dollars a pound , chicken breast is 5 dollars a pound but if you go to smaller stores then its way cheaper like eggs for 89cents a dozen.

Big chain stores jack up there prices because they spend millions on advertisement and they usually have twice as many employees then the smaller stores.
Im sure BLOCKHEAD knows of the store im talking about "Shop and Save " right next to niles xsport in golf mill mall.

That's not true at all.  The reason big chain stores like Walmart and Costco can sell things for so cheap is because they are a massive facilities that buy huge amounts of products in bulk (which nets them a discount from the manufacturer), making their overhead costs lower.  You're savings at your favorite store are due to the owner taking a smaller profit in hopes of making up for that loss in volume sales.
Report to moderator   Logged
Marty Champions
Getbig V
*****
Gender: Male
Posts: 26450


ericpdollard.com is what we should know


View Profile
« Reply #31 on: December 01, 2009, 06:48:29 PM »

shit i spend 25 dollars a day on food

usually 2 big pizzas
8 yogurts or so
icecream
frozen egg rolls
organic juices
Report to moderator   Logged

A
WillGrant
Getbig V
*****
Posts: 20066


Ron is Watching


View Profile
« Reply #32 on: December 01, 2009, 06:58:26 PM »

shit i spend 25 dollars a day on food

usually 2 big pizzas
8 yogurts or so
icecream
frozen egg rolls
organic juices

What about the beer John?
Report to moderator   Logged
Marty Champions
Getbig V
*****
Gender: Male
Posts: 26450


ericpdollard.com is what we should know


View Profile
« Reply #33 on: December 01, 2009, 07:00:22 PM »

What about the beer John?

here and there but yeah i was gonna say 30 a day counting in items that i only use in moderate amounts like olive oil, cheep beer, some protien powder no more than 2 scoops a day
Report to moderator   Logged

A
WhiteCastle
Getbig III
***
Posts: 937


The Wizard of Filth


View Profile
« Reply #34 on: December 01, 2009, 07:25:43 PM »

About $70 per week in Chicago.

Salmon burger patties, rottiserie chicken, eggs, italian beef, fish sticks from CostCo.
Produce from smaller produce stores & stands (really good prices and selection, 1/3 price of typical grocery stores).
Fresh caught fish from Isaac & Steins fish market.
The rest from Whole foods and trader joes.
Report to moderator   Logged
TheGift...
Getbig II
**
Posts: 91


View Profile
« Reply #35 on: December 01, 2009, 07:52:17 PM »

That sounds about right. I spend anywhere from 45 to 65 a week on 14 dozen large eggs, 6 packages of chicken breast, 3 salmon , sweet potatos, oatmeal and natural penut butter. Just have to know where to shop.


Is this chicken that you buy frozen or fresh??Am from Europe and I buy frozen chicken breast from Brazil that 5$ per 1Kg (2.2 pounds)...I don`t know is this frozen food safe to eat but it`s affordable!
Report to moderator   Logged
mar10s
Expert
Getbig III
*****
Gender: Male
Posts: 664



View Profile
« Reply #36 on: December 01, 2009, 08:20:27 PM »

I guess im lucky that i found store near me that sellls eggs for 89cents a dozen but they said in the begining of the year they going to go gup to 1.20 Sad    .   I never shopped in costco might give it a try but i just dont see the point of it right now since food like chicken,eggs, sweet potatos right by my house is so cheap as it is.

Colossus - try getting to Woodman's.  There's one in Aurora and one in Kenosha (WI).  Groceries are cheap as hell there.  Jewel and Dominicks down here are very expensive.
Report to moderator   Logged
Devon97
Getbig IV
****
Posts: 3487


Keith lives on...


View Profile
« Reply #37 on: December 01, 2009, 08:49:05 PM »

$180 per week for food ONLY.

I eat alot of Wild salmon.
Report to moderator   Logged
tbombz
Getbig V
*****
Gender: Male
Posts: 19051


Psalms 150


View Profile
« Reply #38 on: December 01, 2009, 09:01:44 PM »

Once you get over 250lb look at around $300 a week if eating good clean food.Getting bigger costs MONEY$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$.
it doesnt have t be that expensive though, tuna and rice are very cheap. you could get sufficient protein and 1 thousand grams + of carbs everyday for 300 a MONTH.
Report to moderator   Logged
body88
Guest
« Reply #39 on: December 01, 2009, 09:05:40 PM »

http://www.piopionyc.com/#/pio-pio-peruvian-restaurant-new-york-city
My problem is dinning out. Just got back from Pio Pio. 109$ plus 25$ tip. Food was killer though. Tres Leches cake and flan. Pisco Sours were going off!

So, when does your show start of the food network?  Hit on any a list celebs this week?
Report to moderator   Logged
Colossus3
Getbig II
**
Posts: 189


View Profile
« Reply #40 on: December 02, 2009, 12:22:11 AM »

I love eating out as well.  Nothing beats Chicago style pizza and hot dogs  Grin  and i love double cheese with cheese fries from portillos washed down by chocolate eclare cake.  Too bad cant eat like that every day!
Report to moderator   Logged
Swedish Viking
Getbig IV
****
Posts: 1249

http://plunkan.blogspot.com/


View Profile
« Reply #41 on: December 02, 2009, 12:36:38 AM »

I'm hittin about $350 a week. 
Report to moderator   Logged
alnassak
Getbig IV
****
Gender: Male
Posts: 1197


مـشـتـآق لـك مـوت يـآلـي طـول غـيـآبـك


View Profile
« Reply #42 on: December 02, 2009, 12:44:52 AM »

No more than $100 a week (at max) in diet mode which I am now  Grin

Bulking up cost me around $150 a week
Report to moderator   Logged

Corvette Lover
Equilibrium
Getbig II
**
Gender: Male
Posts: 64



View Profile
« Reply #43 on: December 02, 2009, 01:48:31 AM »

I spend around 65 per week in the butchers/supermarket and then probably 10-20 on fast food.

E...
Report to moderator   Logged

YOU MAKE ME SICK
webcake
Getbig V
*****
Gender: Male
Posts: 16174


Not now chief...


View Profile
« Reply #44 on: December 02, 2009, 02:01:48 AM »

$0.00
Report to moderator   Logged

No doubt about it...
Danimal77
Getbig IV
****
Gender: Male
Posts: 3470


Yo Adrian


View Profile
« Reply #45 on: December 02, 2009, 02:04:14 AM »

When I was bulking up, I was averaging between $150-$180/week on groceries alone (just for me). Today, I'm averaging $100/week. This doesn't include eating out at restaurants of course.
Report to moderator   Logged
nzmusclemonster
Getbig V
*****
Posts: 11761


Serenity Now!


View Profile
« Reply #46 on: December 02, 2009, 02:08:34 AM »

Everyone's food is so cheap. I gotta move.

Chicken breast here costs $16 a kg.... thats $32+ a pound  Sad
Report to moderator   Logged

PTPS
Mars
Time Out
Getbig V
*
Posts: 27731



View Profile
« Reply #47 on: December 02, 2009, 02:10:33 AM »

people overeat.
Report to moderator   Logged
webcake
Getbig V
*****
Gender: Male
Posts: 16174


Not now chief...


View Profile
« Reply #48 on: December 02, 2009, 02:27:37 AM »

no nzmm, that actually works out to be around $8/lb.
Report to moderator   Logged

No doubt about it...
big man
Getbig III
***
Gender: Male
Posts: 353


View Profile
« Reply #49 on: December 02, 2009, 02:28:42 AM »

Damn, maybe I don't eat enough! Lips sealed

Bout $25-35 a week, minus the weekend.

Burger/Chicken $12, oatmeal $3, canned veggies $7, Milk $2, Coffee $5 
Protein $45 for big jug that gets run through every 3 weeks....

Man there's some money makers on here! Cool


 
Report to moderator   Logged
Pages: 1 [2] 3   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Theme created by Egad Community. Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!