Getbig Bodybuilding, Figure and Fitness Forums
September 17, 2014, 08:57:35 AM *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
 
   Home   Help Login Register  
Pages: 1 [2] 3   Go Down
  Print  
Author Topic: Can you eat with less than four dollars per day?  (Read 3861 times)
WOOO
Getbig V
*****
Gender: Male
Posts: 15909


Mr. Unpopular


« Reply #25 on: December 07, 2012, 05:21:24 AM »

Western people are weak.  It is EASY to survive on less than 4 dollars if you can do without the fluff.

fuck that... i'm not poor

i eat meat

no homo

Report to moderator   Logged
GoneAway
Getbig V
*****
Posts: 4988

Thankyou, GetBig. Time to move on at 5000.


« Reply #26 on: December 07, 2012, 05:53:23 AM »

Western people are weak.  It is EASY to survive on less than 4 dollars if you can do without the fluff.

Generally agree. Things may seem hard or even be hard at first, until we actually are forced to live a certain way. Then you either adapt or lose the struggle.
Report to moderator   Logged
polychronopolous
Getbig V
*****
Posts: 10908


So David slew The Giant Philistine 1 Samuel 17


« Reply #27 on: December 07, 2012, 07:37:52 AM »

This. I would have to resort to this in college sometimes near the end of the semester.

Even to this day when I can pretty much eat whatever I want, whenever... I have to admit an occasional bowl of Ramen is still one of my guilty pleasures. I actually like the taste and variety but wouldn't want to be forced to eat it all the time, your sodium would be through the roof!!
Report to moderator   Logged
doison
Getbig IV
****
Gender: Male
Posts: 3015


Rum Ham


« Reply #28 on: December 07, 2012, 08:30:51 AM »

Food stamp users are the fattest people in the checkout line every time....getting enough food doesn't seem to be the problem. 

If there's a problem, it's that they're getting so much food that they're eating themselves into a new list of obesity related problems.
Report to moderator   Logged

nasht5
Getbig IV
****
Gender: Male
Posts: 1812


903 squat 457bench 735 dead - "RAW" (belt & wraps)


WWW
« Reply #29 on: December 07, 2012, 09:05:58 AM »

tombstone pizza from walmart $3.35, fill up your gallon jug at the water cooler.
Report to moderator   Logged

sept 10th APF
wild willie
Getbig V
*****
Gender: Male
Posts: 5432


« Reply #30 on: December 07, 2012, 09:28:29 AM »

$4 US in the US would be very tough. I think $10 is doable.
X2! Hell.....I paid 4.50 for a Coke at the movies the other day.
Report to moderator   Logged
Nails
Getbig V
*****
Gender: Male
Posts: 26686


https://www.youtube.com/watch?v=rqVI2DmLI2Q


« Reply #31 on: December 07, 2012, 09:30:33 AM »

FUCK NO!

Shit a Big Mac Large Meal is about $7 on its own


Report to moderator   Logged
EH
Getbig III
***
Posts: 317


« Reply #32 on: December 07, 2012, 11:52:27 AM »

generic mac n cheese = .$50/box... plus 1gal milk/wk ($.57/day)
plus 1 tub butter every 6 weeks ($.07/day),
1 can ravioli/day ($.89),
1 bag walmart chicken nuggets/wk ($.71/day),
1 jug bbq sauce/month ($.13/day)

Total = $2.87 per day.

(steal water from water fountians and save a quarter)

not a great diet for a bodybuilder, but you get kcals.
Report to moderator   Logged
MAXX
Getbig V
*****
Posts: 11186


GHet huge, eat clen, tren hard, dbolish goals!


« Reply #33 on: December 07, 2012, 12:03:47 PM »

Food stamp users are the fattest people in the checkout line every time....getting enough food doesn't seem to be the problem. 

If there's a problem, it's that they're getting so much food that they're eating themselves into a new list of obesity related problems.
easely explained

shitty foods are cheap ie. high carb and transfat foods.

high quality foods, fruit, veggies,  wild/organic fed meats/fish/chicken are expensive.

also lower in education/intelligence means not knowing/caring to eat healthy
Report to moderator   Logged
#1 Klaus fan
Getbig V
*****
Posts: 9216



« Reply #34 on: December 07, 2012, 02:51:13 PM »

FUCK NO!

Shit a Big Mac Large Meal is about $7 on its own




I thought it would be lot cheaper in US.
Report to moderator   Logged
The Abdominal Snoman
Getbig V
*****
Gender: Male
Posts: 16579


^^^SURVEILLANCE TRIBE APPROVED^^^


« Reply #35 on: December 07, 2012, 08:54:49 PM »

beans, rice, lettuce, egg whites.  I think it could be done.

this^^^I'd rotate rice with pasta every other day or something. $4 bucks is still pushing it but $6 bucks is doable.
Report to moderator   Logged
The Abdominal Snoman
Getbig V
*****
Gender: Male
Posts: 16579


^^^SURVEILLANCE TRIBE APPROVED^^^


« Reply #36 on: December 07, 2012, 08:56:58 PM »

this^^^I'd rotate rice with pasta every other day or something. $4 bucks is still pushing it but $6 bucks is doable.

Throw in a water fast day once a week and take that money you save on that day to buy a couple of cheap jars of nuts.
Report to moderator   Logged
arce1988
Getbig V
*****
Gender: Male
Posts: 24751


ARCE USA USMC


WWW
« Reply #37 on: December 08, 2012, 01:10:13 AM »

  Thanks
Report to moderator   Logged
tommywishbone
Competitors II
Getbig V
******
Posts: 14745


Biscuit


« Reply #38 on: December 08, 2012, 01:14:37 AM »

FUCK NO!

Shit a Big Mac Large Meal is about $7 on its own




I have a receipt showing $8.38. Those bastards. 
Report to moderator   Logged

P
arce1988
Getbig V
*****
Gender: Male
Posts: 24751


ARCE USA USMC


WWW
« Reply #39 on: December 08, 2012, 01:15:49 AM »

  Galeniko rocks
Report to moderator   Logged
Primemuscle
Getbig V
*****
Gender: Male
Posts: 9965


Be honest...


« Reply #40 on: December 08, 2012, 01:32:24 AM »

I doubt I could make it on $4 a day for food and I have no desire to try. Today I spent over $30 just buying stuff to fix for dinner. Granted, I didn't use all of what I purchased and what's left can be used for another meal, plus that $32 included a $12 bottle of wine. The dinner was for enough for my wife and myself for those who are keeping a tally.

I fixed prawns plus pasta with Alfredo sauce, sautéed mushrooms, capers and fresh grated parmesan cheese. For a vegetable, I sliced a zucchini, grilled it and served it with sundried tomatoes on top.

I have about a half pound of prawns left, some sliced mushrooms, one zucchini, 3/4 a jar of sundried tomatoes and a 1/2 jar of Alfredo sauce. I am presently drinking the last glass of Chardonnay.
Report to moderator   Logged
tommywishbone
Competitors II
Getbig V
******
Posts: 14745


Biscuit


« Reply #41 on: December 08, 2012, 01:36:19 AM »

I doubt I could make it on $4 a day for food and I have no desire to try. Today I spent over $30 just buying stuff to fix for dinner. Granted, I didn't use all of what I purchased and what's left can be used for another meal, plus that $32 included a $12 bottle of wine. The dinner was for enough for my wife and myself for those who are keeping a tally.

I fixed prawns plus pasta with Alfredo sauce, sautéed mushrooms, capers and fresh grated parmesan cheese. For a vegetable, I sliced a zucchini, grilled it and served it with sundried tomatoes on top.

I have about a half pound of prawns left, some sliced mushrooms, one zucchini, 3/4 a jar of sundried tomatoes and a 1/2 jar of Alfredo sauce. I am presently drinking the last glass of Chardonnay.

Do you have another bottle?
Report to moderator   Logged

P
Parker
Getbig V
*****
Posts: 44783


Autobots, Transform and Roll Out!


« Reply #42 on: December 08, 2012, 01:38:08 AM »

Grin

Stereotype diet.  I'm surprise the white boys aren't all over you on this one.  Oh, arce must be from a poor country to come of with that number.  When I was in Mangueira, $4 per day was the magic US dollar number to cover your daily meals.  I'm talking nice South American meat, definitely not a McD's heart attack menu or some of these fools coming with a spoon of rice and a can of tuna.  
ha, man a person doesn't need to eat that much. A bowl of oatmeal, or cornflakes, milk (or water if you are really cheap), and then tuna for lunch, or skip lunch and do tuna for dinner.
Report to moderator   Logged
tommywishbone
Competitors II
Getbig V
******
Posts: 14745


Biscuit


« Reply #43 on: December 08, 2012, 01:40:30 AM »

OP, are we talking bodybuilders or "any random stinking human" living in the US?
Report to moderator   Logged

P
Primemuscle
Getbig V
*****
Gender: Male
Posts: 9965


Be honest...


« Reply #44 on: December 08, 2012, 02:01:05 AM »

Do you have another bottle?

Nope. When I bought the stuff for dinner, I though our daughter would be eating with us, but she bailed to spend time with a friend up the street. My wife doesn't drink. The bottle of wine was intended for two minus a little I put in the Alfredo sauce. I have a policy that once you open a bottle of wine you must drink it, it doesn't keep well. LOL! The wine is Kendall Jackson Private Reserve Chardonnay. It is nicely oaky.

When I fix Welsh Rarebit, I use beer. The recipe calls for a cup of beer. I always drink the remainder of the bottle. That's how it goes when you cook.
Report to moderator   Logged
oldtimer1
Getbig V
*****
Posts: 4939

Getbig!


« Reply #45 on: December 08, 2012, 06:11:30 AM »

Food stamps are supposed to help you buy food. Not to completely give you free food for the month. I guess in Newark that stunt was to guilt Democrats into giving food stamp receivers a complete free ride. Food stamps as well as disability social security has exploded under Obama.
Report to moderator   Logged
WOOO
Getbig V
*****
Gender: Male
Posts: 15909


Mr. Unpopular


« Reply #46 on: December 08, 2012, 06:13:56 AM »

Nope. When I bought the stuff for dinner, I though our daughter would be eating with us, but she bailed to spend time with a friend up the street. My wife doesn't drink. The bottle of wine was intended for two minus a little I put in the Alfredo sauce. I have a policy that once you open a bottle of wine you must drink it, it doesn't keep well. LOL! The wine is Kendall Jackson Private Reserve Chardonnay. It is nicely oaky.

When I fix Welsh Rarebit, I use beer. The recipe calls for a cup of beer. I always drink the remainder of the bottle. That's how it goes when you cook.


words to live by  Grin
Report to moderator   Logged
Donny
Competitors II
Getbig V
******
Gender: Male
Posts: 8704



WWW
« Reply #47 on: December 08, 2012, 06:22:59 AM »

I doubt I could make it on $4 a day for food and I have no desire to try. Today I spent over $30 just buying stuff to fix for dinner. Granted, I didn't use all of what I purchased and what's left can be used for another meal, plus that $32 included a $12 bottle of wine. The dinner was for enough for my wife and myself for those who are keeping a tally.

I fixed prawns plus pasta with Alfredo sauce, sautéed mushrooms, capers and fresh grated parmesan cheese. For a vegetable, I sliced a zucchini, grilled it and served it with sundried tomatoes on top.

I have about a half pound of prawns left, some sliced mushrooms, one zucchini, 3/4 a jar of sundried tomatoes and a 1/2 jar of Alfredo sauce. I am presently drinking the last glass of Chardonnay.
Prime...about time i got an invite.. Grin
Report to moderator   Logged
littledumbells
Getbig III
***
Gender: Male
Posts: 668



« Reply #48 on: December 08, 2012, 09:46:39 AM »

$4 US in the US would be very tough. I think $10 is doable.

Mc D's dollar menu. Well........you'd get enough calories to get by on
Report to moderator   Logged
Tito24
Getbig V
*****
Posts: 20630

I'm a large man but.. one with a plan


« Reply #49 on: December 08, 2012, 09:51:10 AM »

i eat out your mom for less than a dollar haha.
Report to moderator   Logged
Pages: 1 [2] 3   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Theme created by Egad Community. Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!